چگونه وارد بورس شویم

مراحل ورود به بازار بورس چگونه است؟

خیلی از انسان‌ها وقتی می‌خواهند در بازار بورس فعالیت کنند سوالات زیادی برایش ایجاد می شود:

۱: برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس از کجا شروع کنم؟

۲: چگونه می‌توانم سهام خرید و فروش کنم؟

۳: آیا برای خرید و فروش سهام باید آموزش ببینم؟

اولین قدم، مقایسه کارگزاری‌ها

شرکت‌ها و شعبه‌های کارگزاری مختلفی وجود دارند. شما باید کارگزاری‌ را انتخاب کنید که دارای مزایای زیر باشند:

۱: از لحاظ مسافت و رفت و آمد فاصله زیادی تا محل خانه شما نداشته باشد. به عبارتی دیگر نزدیک ترین کارگزاری را به محل خانه خود انتخاب کنید. 

۲:سیستم پشتیبانی قوی داشته باشد. و از لحاظ امکانات فنی و سایت باید عالی باشد.

برای مقایسه بیشتر به نشانی اینترنتی www.seo.ir مراجعه کنید و در قسمت کارگزاران/ رتبه‌بندی شرکت‌های کارگزاری رفته و هر کدام از کارگزاران که شرایط ایده‌آل شما را داشت انتخاب کنید.

دومین قدم، گرفتن کد معاملاتی

برای اینکه شما بتوانید در بازار بورس خرید و فروش سهام انجام دهید ابتدا باید به یکی از شعبه‌های کارگزاری مراجعه کنید و کد معاملاتی دریافت کنید. کد معاملاتی از سه حرف اول نام خانوادگی شما و در ادامه‌ی آن اعداد تصادفی قرار می‌گیرد. مثلا کد معاملاتی آقای محمدی (محم۱۲۸۷۶) می‌باشد.

سومین قدم، روش خرید و فروش سهام

شما از چهار طریق می‌توانید به خرید و فروش سهام بپردازید:

۱: حضوری: در این روش شما باید به کارگزاری خودتان مراجعه کنید و فرم خرید را تکمیل کنید و بعد کارگزار برای شما سهامی که مدنظرتان است را خرید می‌کند. و همچنین این روش در گذشته کاربرد داشته و دیگر بین سرمایه‌گذاران رایج نیست.

۲: تلفنی: این روش به این صورت بود که شما به عنوان یک سرمایه‌گذار به کارگزار تلفن می‌کردید و می‌گفتید فلان سهم را با این تعداد می‌خواهم و کارگزار برای شما خرید انجام می‌داد. اما بعضی وقت‌ها بین کارگزار و سرمایه‌گذار اختلافاتی به وجود می‌آمد. و استفاده از این روش برای هر کسی  امکان پذیر نیست. چرا که کارگزاران نیروی انسانی زیادی باید به این کار اختصاص می‌دادند. و الان هم این روش تا حدی مورد توجه سهامداران نمی‌‌باشد.

۳: اینترنتی: شما اول باید به کارگزاری مراجعه کنید و یک نام کاربری و رمز عبور دریافت کنید. و به عنوان یک سرمایه‌گذار در هر لحظه از شبانه روز می‌توانستید اقدام به ثبت سفارش کنید. و بعد کارمندان شرکت کارگزاری در اولین فرصت درخواست شما را تایید می‌کردند.

۴: آنلاین: اگر می‌خواهید از این روش مناسب استفاده کنید ابتدا باید به کارگزاری مراجعه کرده و یک آزمون از شما می‌گیرد تا متوجه شود که با بازار بورس آشنایی دارید. و در صورت قبولی آزمون می‌توانید در ساعات معاملات به صورت آنلاین خرید و فروش انجام دهید.

و ساعات معاملات از روزهای شنبه تا چهارشنبه می‌باشد. از ساعات ۸:۳۰ تا ۹:۰۰ می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید ولی دراین زمان معامله‌ای انجام نمی‌شود. و از ساعات ۹:۰۰ تا ۱۲:۳۰ دقیقه می‌توانید در بین دیگر سرمایه‌گذاران معامله انجام دهید.

چهارمین قدم، آموزش خرید و فروش سهام

برای خرید سهام ابتدا باید تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی را آموزش ببینید. و بعد مباحث مربوط به روانشناسی بازار سرمایه را تا حد کمی درک می‌کنید. و بر اساس زیاد خرید کردن سهام بالاخره دلیل رشد و افت سهام خریداری شده را متوجه می‌شوید.

به فردی که به مباحث تحلیل تکنیکال تسلط کافی دارد تحلیلگر تکنیکال می‌گویند. یک تحلیلگر تکنیکال باید بر اساس ابزارهای تحلیل تکنیکال نمودار قیمت و روند تغییرات آن را تشخیص بدهد . این ابزارها عبارتند از:

۱: استراتژی های خرید مانند خرید در کف و خرید بعد از شکست

۲: استراتژی های فروش مانند گذاشتن حد ضرر و اندیکاتور Parabolic SAR

۳: اندیکاتورها مثل اندیکاتور rsi و mfi و cci

ادامه مطلب  آموزش کامل اندیکاتور rsi

۴: الگوهای قیمتی مثل الگوی سر و شانه، دو قلو و سه قلو، کنج‌ها، پرچم و مثلث‌ها

۵: الگوهای شمعی مثل الگوی دوجی، الگوی چکش (Hammer)، پوشا (Engulfing) صعودی و نزولی، زن باردار (Harami) صعودی و نزولی و …

۶: فیبوناچی مثل : فیبوناچی اصلاحی (retracement) و  فیبوناچی سه نقطه‌ای (expansion)

۷: الگوهای هارمونیک مثل الگوی گارتلی، پروانه، خفاش، خرچنگ و …

۸: امواج الیوت

و به فردی که به مباحث تحلیل بنیادی تسط کافی داشته باشد تحلیلگر بنیادی (فاندامنتال) می‌گویند. و تحلیلگران بنیادی منابع زیادی برای تحلیل سهام دارند که مهمترین آنها صورت‌های مالی می‌باشد. صورت‌های مالی را می‌توانیم در سایت codal.ir مشاهده کنیم.

و اگر می‌خواهید یک تحلیلگر بنیادی شوید باید به فکر سود کردن در کوتاه مدت نباشید. بلکه باید به فکر سرمایه‌گذاری کردن در بلند مدت باشید. و یک سرمایه‌گذار معروف که توانسته با این روش جز ثروتمندترین افراد جهان قرار بگیرد وارن بافت می‌باشد.

وارن بافت به افرادی که تازه می‌خواهند وارد بازار بورس شوند توصیه های زیادی می‌کند. که مهمترین آنها عبارتند از:

۱: برای سرمایه گذاری در بازار بورس باید صبور باشید. و به بحث‌های پیچیده اقتصاد کلان و تصمیمات دولت توجه نکنید. بلکه باید بر روی خود شرکت و محصولات آن تمرکز کنید.

۲: زمانی که دیگران در حال فروش سهام هستند و قیمت‌ها نزولی است باید آن را بخرید. چون احتمالا سهامداران دچار هیجان و احساسات شدند. و زمانی که دیگران در حال خرید سهام هستند ممکن است به دلیل اخبار مثبت باشد و شما باید سهم را بفروشید. چون احتمالا در آینده‌ای نزدیک شاهد افت قیمت سهم باشید.

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید